Jak zmienić nawyki żywieniowe

By 16 października 2017 Dieta
jak zmienić nawyki żywieniowe

Dlaczego warto zmieniać swoje nawyki żywieniowe wspólnie ze specjalistą, a nie na własną rękę?

Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby, które chcą zrzucić parę kilogramów to dieta niedobrana do potrzeb organizmu. Dużo osób przy wyborze diety, często kieruję się tym co w danej chwili jest modne, niestety często niekoniecznie dobre.
Stosujemy diety ściągnięte z internetu, polecane przez rodzinę, znajomych, bo stosowanie przez nich dało pozytywne efekty. Pamiętać natomiast należy, że często to co działa na innych niekoniecznie będzie służyć i nam.

Niska kaloryczność to błąd!

Najczęstszym błędem źle dobranej diety, to jej zbyt niska kaloryczność. Diety oparte o bardzo niską kaloryczność, zwykle poniżej 1000 kcal, oferują nam szybki ubytek masy ciała, jednak często wiążą się z niekorzystnymi efektami ubocznymi, takimi jak popularny efekt jo-jo. Stosowanie diety niskokalorycznej prowadzi przede wszystkim do ubytku wody i masy mięśniowej, tym samym nie stymuluje procesów spalania tkanki tłuszczowej, a wręcz przeciwnie uruchamia procesy magazynowania energii i gromadzenia tkanki tłuszczowej. Dlatego też po zakończeniu diety i powrocie do tzw. „normalnego” jedzenia następuje efekt jo-jo i bardzo szybkie odzyskanie kilogramów.

Uważaj na diety monotematyczne

Drugim błędem to diety ograniczające jakieś składniki odżywcze, tzw. monotematyczne. Diety, które wykluczają część składników, akcentując inne, nie są właściwie zbilansowane i nie są wskazane dla osób zdrowych. Ich długotrwałe stosowanie może wywołać niedobory pokarmowe, co w konsekwencji pogorszy nasz stan zdrowia. Jeśli, więc o utracie wagi myślimy poważnie, powinniśmy skorzystać z fachowej pomocy dietetyka, który pomoże ustalić dietę w oparciu o indywidualne cechy i upodobania, która będzie dobra i zdrowa dla naszego organizmu. Dobrze dobrana dieta to przede wszystkim taka, która bierze pod uwagę nasz wiek, płeć, aktywność fizyczną, stan zdrowia, zdolności finansowe czy nawet kulinarne. To wszystko ustali dietetyk na pierwszy spotkaniu przeprowadzając szczegółowy wywiad i opracowując plan dopasowany tylko do nas.

JAK ZATEM PRZEBIEGA PIERWSZA WIZYTA?

Na pierwszej wizycie przeprowadzony zostanie szczegółowy wywiad zdrowotny i żywieniowy- omówiony zostanie nasz dotychczasowy sposób żywienia, dolegliwości, przebyte choroby, wcześniejsze próby odchudzania czy zmiany nawyków żywieniowych. Omówimy również aktualny styl życia, aktywność fizyczną czy upodobania kulinarne.
Później dokonana zostanie na specjalnym urządzeniu analiza składu ciała, dzięki któremu poznamy swój wiek metaboliczny, poziom tkanki tłuszczowej, nawodnienia i kilka innych ważnych parametrów. Na sam koniec przeanalizumy z Tobą wyniki i omówimy założenia indywidulanego planu żywieniowego, czas osiągnięcia wyznaczonych celów oraz harmonogram wizyt kontrolnych.

Autorem tekstu jest dietetyk Kliniki Promedion Agnieszka Zasada, specjalistka indywidualnej edukacji żywieniowej. Na co dzień pomaga osobom pragnącym schudnąć, poprawić swój aktualny stan zdrowia oraz samopoczucie.

Zobacz także:

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – czytaj więcej
Zabiegi kosmetycznej – czytaj więcej
Poznaj nasze promocje – czytaj więcej