Liposukcja – na czym polega?

liposukcja warszawa

Liposukcja jest jedną z najczęściej wykonywanych na świecie procedur operacyjnych w zakresie chirurgii plastycznej estetycznej. Polega na odsysaniu przy użyciu specjalistycznego osprzętu przez bardzo małe nacięcia skóry nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic, gdzie jej skupiska są niepożądane. Najczęściej dotyczy to okolic brzucha, bioder, pośladków, ud, kolan, ramion, szyi, piersi. Nie jest to jednak operacja służąca odchudzaniu, a modelowaniu sylwetki, jej wygładzeniu i poprawie konturu i kształtu. Czasem łączona jest z innymi zabiegami operacyjnymi typu abdominoplastyki, czyli plastyki powłok brzucha, z zabiegami na piersiach – plastykami lub redukcjami piersi, czy liftingiem twarzy, co pozwala polepszyć efekt. Jest metodą popularną i bezpieczną, pod warunkiem przestrzegania wskazań do jej wykonania. Natomiast odsysanie zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej, traktowanie tego jako metody odchudzania, a nie modelowania sylwetki, może prowadzić do poważnych powikłań.

Liposukcja brzucha – kto jest odpowiednim kandydatem?

Liposukcja jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Idealnym kandydatem jest osoba o najlepiej prawidłowej wadze ciała, lub nieznacznej otyłości, która pomimo ćwiczeń, masaży i diety zauważa, że w pewnych okolicach ciała doszło do nagromadzenia zbędnej tkanki tłuszczowej, której w żaden sposób nie może się pozbyć, a chciałaby poprawić swoją sylwetkę i ją wymodelować. Ważne jest aby skóra u takiej osoby była odpowiedniej sprężystości, elastyczności i jakości, zapewniając obkurczenie się w miejscu nad obszarem odsysania. Niezbyt dobrymi kandydatami są osoby otyłe, czy wręcz monstrualnie otyłe. U takich pacjentów powinno się najpierw myśleć o spadku wagi ciała, a dopiero w następnej kolejności o modelowaniu sylwetki za pomocą liposukcji, metod operacyjnych, czy ich łączenia. Oczywiście idealny kandydat jest osobą zdrową.

Liposukcja Warszawa – zalety:

  • wymodelowanie nowej sylwetki
  • poprawa konturów ciała
  • poprawa akceptacji własnego ciała, zwiększenie pewności siebie
  • zastosowane bardzo małe cięcia praktycznie nie pozostawiają widocznych blizn

Jak przygotować się do zabiegu liposukcji ?

Idealnym kandydatem do operacji odsysania tkanki tłuszczowej jest ogólnie zdrowa osoba, o stabilnej prawidłowej wadze ciała, bądź też nieznacznej nadwadze. Idealny kandydat jest osobą niepalącą lub taką, która rzuciła palenie. Jeśli leczy się przewlekle, powinien być prawidłowo ustawiony. O tym wszystkim, kwalifikacji, zakresie odsysania, koniecznych do wykonania standardowych badaniach i zależnych od stanu ogólnego i wywiadu chorobowego ewentualnych dodatkowych badaniach i konsultacjach każdy pacjent jest informowany w trakcie wstępnej konsultacji.

Liposukcja – jak przebiega zabieg?

Zabieg odsysania tkanki tłuszczowej może być wykonany w zależności od okolicy, zakresu, preferencji chorego w znieczuleniu tumiscentnym, zewnątrzoponowym, dożylnym, czy ogólnym. W okolicę operowaną w pierwszej fazie podaje się odpowiednią ilość specjalnego roztworu, a dopiero po pewnym czasie od jego podania przez punktowe otwory w skórze wprowadza się kaniulę podłączoną do urządzenia rozdrabniającego komórki tłuszczowe i je odsysającego. W zależności od zakresu operacja trwa od kilkudziesięciu minut do nawet dwóch, trzech godzin. Może wiązać się z koniecznością przekładania pacjenta na stole operacyjnym, aby umożliwić dostęp do wszelkich stref operacyjnych. Po zabiegu zakłada się zwykle pojedyncze szwy, wykonuje się opatrunek i ubiera pacjenta w specjalne pooperacyjne uciskowe ubranko. Zwykle pacjent zostaje w Klinice jedną dobę będą pod kontrolą personelu medycznego.

Rekonwalescencja

Po operacji odsysania tkanki tłuszczowej można spodziewać się wystąpienia obrzęku, narastającego jeszcze w ciągu kilku dni po zabiegu, a dopiero później stopniowo ustępującego. Na początku ubranko uciskowe będzie opinać ciało dość ściśle, zapięte na drugi rząd haftek, a dopiero stopniowo wraz z ustępowaniem obrzęku będzie się robiło nieco luźniejsze po pewnym czasie wymagając zapięcia na bliższy (ciaśniejszy) rząd haftek. Można spodziewać się wystąpienia zasinień, czasem na dość znacznym obszarze, które w ciągu kilku dni zmienią barwę od fioletowej, poprzez odcienie żółci i zieleni, by zniknąć po około 10-14 dniach. Przez kilka pierwszych dni po operacji pacjenci mogą odczuwać dyskomfort, jak po stłuczeniu, aczkolwiek najczęściej nie są to dolegliwości znacznego stopnia i zwykłe leki przeciwbólowe doskonale te odczucia kontrolują. Dobrze jest by pacjenci przygotowali się na około dwutygodniowy okres absencji chorobowej, w tym okresie prowadząc relaksacyjny tryb życia. Wspomniane ubranko uciskowe zaleca się zakładać przez okres nawet około dwóch miesięcy.

Liposukcja brzucha Warszawa – efekty

Zabieg odsysania tkanki tłuszczowej daje dobre, trwałe efekty, pod jednym wszak warunkiem. Że pacjent przestrzega stale wagi ciała. Jak w przypadku każdej operacji końcowy efekt będzie zauważalny po kilku miesiącach od operacji, po ustąpieniu obrzęku, przebudowie tkanek i obkurczeniu się skóry.

Zobacz także:

Pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej – czytaj więcej
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – czytaj więcej
Zabiegi kosmetyczne – czytaj więcej
Poznaj nasze promocje – czytaj więcej

Plastyka powiek
Korekta uszu
Powiększanie biustu
Liposukcja
Doktor Marcin Nowak