Bezdech senny leczenie
Czy wiesz, że według powszechnie dostępnych statystyk medycznych chrapanie dotyczy znacznego procenta Polaków po 40-tym roku życia? Chrapanie urosło nie tylko do rangi problemu społecznego – faktycznie jest najbardziej powszechnym objawem zagrażającego życiu obturacyjnego bezdechu sennego.
Bezdech senny powikłania
Obturacyjny bezdech senny jest poważnym i zagrażającym życiu schorzeniem. Większość charakterystycznych objawów, jakie może dawać to: chrapanie i niska jakość snu, a tym samym ciągłe zmęczenie, a w dalszej perspektywie – zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie czy choroby serca. Obturacyjny bezdech senny (OSA) jest przyczyną przewlekłego niedotlenienie organizmu podczas snu. Nieleczony zwiększa ryzyko zawału serca i udaru. Niestety, większość chorych nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, a o przykrych skutkach chrapania czy chwilowego braku oddechu dowiaduje się od osób z bliskiego otoczenia.
Przyczyny bezdechu sennego
Uważa się, że istnieje kilka przyczyn obturacyjnego bezdechu sennego, ale ich wspólnym mianownikiem jest zapadnięcie się, zmniejszenie przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe w czasie snu, gdy utrzymujemy pozycję horyzontalną i nasze mięśnie i tkanki gardła są rozluźnione. Podczas snu górne drogi oddechowe ulegają zmniejszeniu swojej pojemności, mogą być zmniejszone wskutek powiększonych migdałków podniebiennych czy zbyt dużego języka. Źródłem problemu mogą być także mięśnie w drogach oddechowych, które podczas snu rozluźniają się i zapadają, zmieniając położenie szczęki.
Obturacyjny bezdech senny, a morfologia kości szczęki i żuchwy
Typ budowy kości twarzy – kości szczęki i żuchwy – szczególnie cofnięta dolna część twarzy – może predysponować do powstania obturacyjnego bezdechu sennego.
Warto rozważyć pogłębioną diagnostykę oraz konsultację ze specjalistą z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej (chirurgia ortognatyczna), jeśli: – jesteś szczupły, prowadzisz aktywny tryb życia, a mimo to Twój sen jest mało wartościowy, nie wysypiasz się i chrapiesz; – Twoja brodka i dolna część twarzy jest cofnięta;
Chirurgia ortognatyczna – osteotomia dwuszczękowa w leczeniu bezdechu sennego
W przypadku diagnozy potwierdzającej występowanie objawów natury morfologicznej skuteczną metodą leczenia jest operacja ortognatyczna – osteotomia oraz wysunięcie szczęki i żuchwy. Wraz z przesuniętymi do przodu kości masywu szczęk, wysuwane zostają tkanki miękkie języka i podniebienia, “otwierając” tym samym górne drogi oddechowe. Badania przeprowadzone z Stanach Zjednoczonych wykazują aż 95 proc. skuteczność zabiegu w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego. Zaletą tego leczenia jest duże prawdopodobieństwo poprawy jakości snu oraz dobrostanu i zdrowia Pacjenta, jak i się korzystna zmiana proporcji twarzy, lepszy profil oraz odmłodzenie twarzy poprzez lepsze podparcie tkanek miękkich.
Należy pamiętać, że problem bezdechu sennego dotyczy kilku procent dzieci.Zyskaj nie tylko na wyglądzie, ale również na zdrowiu !
Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka bezdechu sennego – wykonaj test w oparciu o skalę Epwortha.
Sprawdź, czy masz bezdech – kliknij tu
Zobacz także:Chirurgia ortognatyczna – czytaj więcej Zobacz nasz fanpage – czytaj więcej Zapasowe centrum danych Dentysta Pruszków