Chirurgia plastyczna to nie fanaberia bogatych

By 23 sierpnia 2017 Aktualności
chirurg plastyczny

W dzieciństwie chciała być fizykiem jądrowym. Marzyła też o architekturze, bo lubi kreować rzeczywistość. Udało jej się połączyć precyzję naukowca z duszą artystki. Małgorzata Chomicka-Janda jest jednym z najbardziej uznanych w Polsce chirurgów plastycznych. Co przesądziło o wyborze jej medycznej kariery, o czym marzy i kim chciała zostać w dzieciństwie? Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo z wywiadu dla serwisu kobieta.onet.pl. Z dr n.med. Małgorzatą Chomicką-Jandą rozmawiał Damian Gajda.

Chirurgia plastyczna to dziedzina zdominowana przez mężczyzn, a mimo to Pani udało się osiągnąć spektakularny sukces. Zdobyć uznanie nie tylko kolegów z branży, ale też, co najważniejsze, pacjentów. Jak Pani tego dokonała?

– Dr Małgorzata Chomicka-Janda: Rzeczywiście większość chirurgów plastyków to mężczyźni. Na szczęście coraz więcej kobiet decyduje się na wybór takiej specjalizacji i zaznacza w tej branży swoją obecność. W ISAPS-ie, czyli Międzynarodowym Towarzystwie Chirurgii Plastycznej, powstała organizacja, która stworzona jest tylko dla kobiet. Akceptacja w oczach kolegów to jedno, ale najważniejsze jest docenienie przez pacjentów.

Pani ojciec też był lekarzem?

– W mojej rodzinie nie ma medycznych tradycji. W szkole chciałam być fizykiem jądrowym. To też jest raczej męski zawód. Rozwój fizyki zawsze mnie pasjonował i wtedy wydawało mi się, że jestem w stanie przysłużyć się nauce. Kilka miesięcy przed maturą, kiedy byłam na wakacjach z profesorem Kuśmierskim, ordynatorem Kliniki Chirurgii w Katowicach, podjęłam decyzję, że pójdę na studia medyczne i oczywiście zostanę chirurgiem. Jego opowieści, zwłaszcza te z sali operacyjnej, na tyle mnie zaciekawiły, że byłam już pewna, czym chcę się zająć.

Więcej przeczytają Państwo w artykule dostępnym pod poniższym linkiem:
Pełna treść wywiadu – kliknij tu

Zapraszamy do lektury!

Zobacz także:

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – czytaj więcej
Zabiegi kosmetycznej – czytaj więcej
Poznaj nasze promocje – czytaj więcej