1. ECHOLASER – USUWANIE GUZKÓW TARCZYCY
Metoda ta polega na zniszczeniu guzków tarczycy za pośrednictwem wiązki promieniowania podczerwonego emitowanego przez laser, to innowacyjne rozwiązanie umożliwia termoablację bez konieczności usuwania części lub całości narządów. Dzięki temu leczenie jest ukierunkowane i koncentruje się tylko na guzie. Chirurg pod kontrolą USG, wprowadza przezskórnie światłowodowe włókna o niewielkiej średnicy które na skutek uwolnienia energii świetlnej powoduje nagrzanie tkanek i nieodwracalne zniszczenie komórek zmienionych chorobowo. Zabieg nie pozostawia blizn i nie uszkadza zdrowych tkanek tarczycy. Całość odbywa się pod kontrolą USG- dzięki czemu lekarz jest w stanie precyzyjnie skierować wiązkę laserową wyłącznie na ognisko guza. Mikroinwazyjność zabiegu sprawia, że czas rekonwalescencji jest bardzo krótki. Pacjent tego samego dnia zostaje wypisany do domu.
2. USG tarczycy
USG tarczycy jest podstawowym badaniem obrazowym u osób z podejrzeniem zmian w obrębie narządu. Służy do oceny wielkości, kształtu i budowy gruczołu. Podczas badania oceniane są również okoliczne węzły chłonne.
3. Biopsja gruboigłowa
Badanie polega na pobraniu materiału z tkanki, nie tylko komórkowej, co umożliwia rozpoznanie nowotworu, a także określenie jego charakteru i cech biologicznych. Wykonywana jest przy użyciu igły o minimalnej średnicy 3 mm. Popularna biopsja piersi doskonale sprawdza się w diagnostyce guzków, torbieli czy raka piersi. Zabieg zazwyczaj nie wymaga założenia szwów i pozostawia jedynie niewielką bliznę. Delikatny ból po biopsji gruboigłowej może być odczuwany w różnym nasileniu jedynie przez kilka dni.
4. Biopsja cienkoigłowa
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa piersi i sutka polega na pobraniu niewielkiej ilości komórek z zmiany wykrytej w piersi podczas badań obrazowych. Wykorzystuje się do tego bardzo cienką igłę, o mniejszej średnicy niż te używane do aspiracji krwi podczas wykonywania morfologii. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia- ból jest porównywalny do pobrania krwi.