Operacja piersi to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w zakresie chirurgii plastycznej. Jak najlepiej dobrać właściwy rozmiar i o czym powinna pamiętać każda Pacjentka przed i po wykonanym zabiegu? Na pytania związane z zabiegiem powiększenia piersi odpowiada specjalista chirurgii plastycznej dr n.med. Małgorzata Chomicka-Janda.
1. Jaki rozmiar biustu jest idealny?
Dla każdej kobiety inny rozmiar piersi są idealny. Dla młodej kobiety, która jeszcze nie urodziła raczej nie zaleca się dużego biustu. Mimo, że gwarancja na implanty jest „dożywotnia” to wiadomo, że biust kobiety zmienia się w ciągu całego życia. Tyjemy, chudniemy, zachodzimy w ciążę, karmimy, a także zmienia się nasza elastyczność skóry i po prostu starzejemy się. Tak więc najlepiej nie zaczynać od powiększenia piersi dużymi implantami, natomiast dopasować je tak, aby pasowały do sylwetki ciała, a także pasowały do trybu życia, uprawianego sportu i zapewniały dobre samopoczucie.
2. W jaki sposób chirurg dobiera implant do Pacjentki? Jakimi kryteriami się kieruje?
Pacjentka, która zgłasza się na konsultację powinna mieć możliwość współuczestniczenia w doborze implantów. Chirurg oczywiście pomaga w tym doborze, informuje pacjentkę o różnych możliwościach wykonania zabiegu, ale o tym, jaki będzie implant pacjentka powinna zadecydować sama. Najlepszą metodą doboru implantów jest wykonanie symulacji powiększenia piersi za pomocą aparatu Vectra. Dzięki niemu wykonujemy skan sylwetki pacjentki, następnie pokazujemy pacjentce wszystkie asymetrie klatki piersiowej i piersi, które będą miały wpływ na efekt powiększenia piersi. Od razu można zastanowić się nad możliwą korekcją tej asymetrii piersi. Na koniec symulacji można pokazać pacjentce jak będzie wyglądała po zastosowaniu różnych rodzajów implantów. Po uzyskaniu wstępnej akceptacji pacjentki przechodzimy do drugiego etapu doboru implantów. Polega on na tym, że pacjentka przymierza wybrane wielkości i rodzaje implantów i wspólnie zastanawiamy się, które z nich będą dla niej najlepsze.
3. Implanty piersi Warszawa – anatomiczne czy okrągłe?
Nie można powiedzieć, które z implantów są najlepsze. W dużej mierze zależy to od pacjentki, która chciałaby uzyskać taki, a nie inny efekt. Obecnie coraz częściej wraca się do implantów okrągłych, zazwyczaj o średniej projekcji. Oczywiście implanty anatomiczne są implantami z wyboru w przypadku opadania piersi. W przypadku pacjentek, które chciałyby mieć nieco bardziej wypełnione górne połowy piersi (o naturalnym kształcie) polecane są implanty okrągłe.
4. Jak przebiega zabieg, w jaki sposób implant jest umieszczany w piersiach?
Zabieg operacyjny przebiega w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem pacjentka wykonuje badania laboratoryjne, rtg klatki piersiowej oraz usg piersi. Konieczna jest konsultacja anestezjologiczna.
W dniu zabiegu pacjentka zgłasza się do kliniki na czczo. Po wykonaniu znieczulenia wykonywane są cięcia na piersiach. Ja zazwyczaj wykonuję cięcia 2-3 cm na zewnętrznych brzegach brodawek. Wytwarzana jest loża dla implantów pod mięśniami piersiowymi. W te loże wkładane są implanty. Zakładany jest dren na parę godzin. Pacjentka pozostaje pod opieką kliniki do następnego dnia. Już na stole operacyjnym zakładany jest specjalny stanik, który pacjentka będzie nosiła przez 6 tygodni. Czas trwania zabiegu to około 40-60 minut.
5. Z jakimi obostrzeniami, wytycznymi musi liczyć się Pacjentka po zabiegu?
Pacjentka dostaje jeszcze przed zabiegiem zalecenia przed i pooperacyjne. Po zabiegu powiększenia piersi pacjentka musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami, związanymi przede wszystkim z zakazem podnoszenia rąk do góry powyżej poziomu barków, zakazem ćwiczeń fizycznych oraz wykonywania pracy fizycznej, podnoszenia ciężkich przedmiotów. Przez okres 6 tygodni pacjentka powinna stosować się do zaleceń lekarskich ze względu na możliwość wystąpienia powikłań (przemieszczenie się implantów, asymetria piersi, krwawienie, seroma). Do ćwiczeń pacjentka może powrócić po 2 miesiącach.
6. Czy można rozpoznać, która kobieta posiada „sztuczny biust”?
Jeżeli wielkość i kształt piersi są odpowiednio dopasowane do sylwetki ciała to trudno ocenić czy pacjentka jest po powiększeniu piersi. Oczywiście w przypadku zastosowania bardzo dużych implantów mogą one wyglądać nienaturalnie i zauważenie ich jest dość łatwe.
7. Czy istnieje, ewentualnie jak duże jest ryzyko powikłań po zabiegu powiększenia piersi?
Oczywiście istnieje ryzyko powikłań pooperacyjnych. W dużej mierze zależy ono od stosowania się przez pacjentkę do zaleceń przed i pooperacyjnych. Przed operacją pacjentka nie powinna przez 2 tygodnie stosować leków i produktów spożywczych wpływających na układ krzepliwości krwi. Przed operacją pacjentka otrzymuje zgodę na zabieg powiększenia piersi, w której zawarte są wszystkie możliwe powikłania po zabiegu. Niektóre z nich są omawiane podczas konsultacji. Po zabiegu pacjentka pozostaje pod opieką kliniki, aby nie dopuścić do powstania wczesnych powikłań pooperacyjnych. Stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych w znacznej mierze zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji.
8. Czy implanty piersiowe mogą pęknąć lub ulec uszkodzeniu?
Pęknięcie lub uszkodzenie implantu zdarza się bardzo rzadko, najczęściej dochodzi do niego po urazie klatki piersiowej, np. w trakcie wypadku samochodowego. Wykrycie uszkodzenia implantu jest możliwe poprzez wykonanie badania USG. Jeżeli w trakcie badania USG istnieje podejrzenie, że implant został uszkodzony, zaleca się wykonanie badania rezonansem magnetycznym. Uszkodzony implant należy wymienić.
9. Czy implanty piersiowe, z biegiem czasu, należy wymieniać? W jakich sytuacjach?
Parę lat temu istniała jeszcze konieczność wymiany implantów po 10 latach, obecnie nie ma już takiej potrzeby. Implanty można zmienić w przypadku zmiany wyglądu piersi związanej z utratą wagi ciała, ciążą, karmieniem.
10. Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?
Okres rekonwalescencji można podzielić na parę etapów. Pierwszy etap – dolegliwości bólowe – trwa zazwyczaj parę dni. Kolejna faza rekonwalescencji to ograniczenie czynności życia codziennego – trwa około 2-3 tygodnie. Ostatni etap to zakaz ćwiczeń i wysiłku fizycznego, który trwa do 2 miesięcy.
11. Kiedy nie można powiększyć piersi implantami – jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Głównym przeciwskazaniem do zabiegu jest wykrycie nowotworów lub zmian podejrzanych. Wówczas najpierw należy wykonać badania diagnostyczne i, w przypadku braku przeciwskazań onkologicznych, zabieg może zostać przeprowadzony. Pacjentka musi zostać również pozytywnie zakwalifikowana przez anestezjologa i nie mieć przeciwskazań do znieczulenia ogólnego.
12. Czy po powiększaniu piersi implantami jest możliwość karmienia dziecka piersią?
Implanty zazwyczaj są umieszczane pod mięśniami piersiowymi, tak więc gruczoły piersiowe i przewody mlekowe nie są uszkadzane podczas operacji. Pacjentka po powiększeniu piersi implantami może karmić dziecko.
Powiększenie piersi Warszawa
Masz wątpliwości co do efektów planowanego zabiegu, chcesz zobaczyć na własne oczy planowany rezultat operacji? Spytaj o wizualizację 3D operacji plastycznej w naszej Klinice. Do Twojej dyspozycji są nasi niezastąpieni specjaliści chirurgii plastycznej – poznaj ich bliżej:Chirurdzy plastyczni Kliniki Promedion – kliknij tutaj
Zobacz także:
Pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej – czytaj więcej
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – czytaj więcej
Zabiegi kosmetycznej – czytaj więcej
Poznaj nasze promocje – czytaj więcej