Na czym polega plastyka brzucha?

plastyka brzucha warszawaPlastyka brzucha, czyli abdominoplastyka jest rozległym zabiegiem mającym na celu poprawę wyglądu brzucha, usunięcie nadmiaru skóry i tkanki podskórnej, wygładzenie skóry i poprawę konturu brzucha i talii. Jest nie tylko operacją estetyczną, ale również poprzez poprawę napięcia mięśniowego powłok wpływa na lepszą funkcję i ogólnie polepsza komfort życia. Nie jest to i nie powinna być traktowana jako procedura redukująca wagę ciała. Stąd idealnymi kandydatami są albo panie po przebytych ciążach, u których doszło do wiotkości powłok, zarówno warstwy mięśniowo powięziowej, jak i skóry, czemu często towarzyszą rozstępy skóry, a brzuch traci płaski kształt, albo osoby po intensywnym odchudzaniu, pod warunkiem, że osiągnęły już wagę docelową i waga ta jest zbliżona do szeroko pojętej normy i nie podlega znacznym wahaniom. Nie jest wskazane przeprowadzanie tej operacji bezpośrednio po zakończonym intensywnym odchudzaniu, ani też jako wstęp do odchudzania. W wielu przypadkach plastyka brzucha jest łączona w pierwszym etapie z odsysaniem tkanki tłuszczowej, czyli liposukcją. Umożliwia to wyrzeźbienie ładnej sylwetki, przy jednoczesnym mniejszym zakresie preparowania tkanek. Tak właśnie coraz częściej postępujemy w Klinice Promedion.

Plastyka brzucha – dlaczego jest wykonywana?

Wraz z wiekiem dochodzi do rozwoju wiotkości tkanek, zarówno skóry jak i warstw głębszych, mięśni i powięzi. Sprzyja temu ciąża, szczególnie wielokrotna, zmieniając kształt brzucha. Jedną z chorób cywilizacyjnych jest otyłość, prowadząca do powstania znacznego nadmiaru skóry i tkanki podskórnej. Nawet skuteczna redukcja wagi, nie jest w stanie poradzić sobie ze zwisającą skórą, która stanowi problem zarówno estetyczny, utrudniając dobranie ubrania jak i zachowanie higieny, gdyż w załamaniach i fałdach powstają odparzenia skóry. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem i pomocą jest operacja plastyki brzucha.

Kto jest odpowiednim kandydatem do plastyki brzucha?

Należy rozważyć zabieg plastyki brzucha jeżeli:

 • mięśnie brzucha są osłabione
 • skóra na brzuchu jest obwisła
 • problem pojawił się po ciąży lub po utracie dużej wagi
 • twoja skóra się starzeje
 • twoja waga jest stabilna

Zalety plastyki brzucha

 • możliwość wymodelowania ładniejszego brzucha
 • usunięcie nadmiaru skóry
 • wygładzenie skóry
 • usunięcie lub zmniejszenie ilości rozstępów
 • poprawa napięcia powłok brzusznych
 • poprawa zarysu talii
 • umożliwienie noszenia bardziej dopasowanej bielizny i ubrań i tym samym poprawa samopoczucia i pewności siebie

Jak przygotować się do zabiegu?

Należy być w ogólnie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Nie odchudzać się intensywnie w okresie bezpośrednio poprzedzającym operację, gdyż intensywne odchudzanie, zwłaszcza różnego rodzaju diety eliminacyjne mogą prowadzić do powstania deficytów witamin i mikroelementów, a te odgrywają istotną rolę w procesie gojenia. Dobrze aby waga była stabilna w okresie minimum trzech miesięcy. Zalecane jest rzucenie palenia w okresie przynajmniej trzech miesięcy przed zabiegiem, gdyż nikotynizm w znacznym stopniu upośledza mikrokrążenie. U osób palących ryzyko powikłań gojenia i ukrwienia jest zdecydowanie większe. Niewskazane jest używanie popularnych preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych, preparatów aspiryny w okresie minimum tygodnia, dwóch przed planowanym zabiegiem, gdyż leki te upośledzają krzepnięcie. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań dodatkowych i badania te muszą być w zakresie normy. Osoby leczące się przewlekle z powodu chorób dodatkowych, jak np. nadciśnienie powinny być dobrze leczone (ciśnienie zredukowane), powinny stale przyjmować leki. W niektórych przypadkach może istnieć konieczność uzyskania dodatkowych konsultacji (kardiologicznej, endokrynologicznej itd.), celem lepszego przygotowania  się do operacji. W związku ze wskazanym w okresie pooperacyjnym ograniczeniem aktywności fizycznej i pracy fizycznej istotne jest by odpowiednio przygotować pracodawcę, współpracowników i zapewnić sobie pomoc rodziny, co jest szczególnie istotne przy posiadaniu małych dzieci.

Jak przebiega zabieg plastyki brzucha?

Operacja  plastyki brzucha jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Przed rozpoczęciem znieczulenia pacjent otrzymuje dożylną dawkę profilaktyczną szerokospektrumowego antybiotyku. Operacja trwa zwykle około plus, minus czterech godzin, zależnie od warunków anatomicznych i stanu tkanek pacjenta. Łączenie abdominoplastyki z liposukcją, czyli odsysaniem tkanki tłuszczowej powłok brzucha wydłuża pierwszą wstępną fazę operacji, ale poprzez ograniczenie strefy preparowania , skraca późniejszy czas, tak więc sumarycznie czas operacji jest podobny lub tylko nieznacznie wydłużony. Cięcie skóry znajduje się poprzecznie nad spojeniem łonowym i zdąża obustronnie w kierunku kolców biodrowych. Preparuje się płat skórno podskórny aż pod łuki żebrowe i do wysokości wyrostka mieczykowatego, po drodze odcinając kolumnę pępka. W przypadku stwierdzenia rozstępu mięśni prostych, co prawie zawsze ma miejsce, zaopatruje się go podwójną warstwą szwów. Poprawia to napięcie warstwy mięśniowo powięziowej powłok brzucha i powoduje wyszczuplenie talii. W dalszej fazie operacji odtwarza się pępek, zakłada szwy mocujące płat skórno podskórny do powięzi, odcina nadmiar skóry i tkanki podskórnej, zszywając ranę. Po zabiegu pozostawione są dreny, zwykle dwa. Wykonuje się opatrunek i zakłada specjalne pooperacyjne ubranko. W okresie pooperacyjnym kontynuowana jest antybiotykoterapia i podaje się profilaktykę przeciwzakrzepową.

Plastyka brzucha Warszawa – rekonwalescencja

Wczesny okres pooperacyjny jest podobny do stanu po innych zabiegach w znieczuleniu ogólnym. Niektóre panie porównują to do odczuć po zabiegu cięcia cesarskiego. Bezpośrednio z sali operacyjnej, pacjenci trafiają do sali nadzoru pooperacyjnego, a następnie po czasie ustalonym przez anestezjologa do własnego pokoju, cały czas pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Następnego dnia po operacji rozpoczyna się proces uruchamiania pacjenta, wstawania z łóżka i spacerowania. Cały czas pod kontrolą i z pomocą personelu medycznego. Okres pobytu w Klinice Promedion po abdominoplastyce jest indywidualnie ustalany, najczęściej nie przekraczając trzech dni. Wychodząc z Kliniki pacjenci otrzymują wydrukowaną kartę informacyjną z zaleceniami, numerami telefonów Kliniki i operatora, receptami i datami kolejnych wizyt kontrolnych. Wskazane jest ograniczenie aktywności i wysiłku fizycznego (ale nie leżenie w łóżku) w okresie miesiąca i bezwzględne zakładanie ubranka pooperacyjnego non stop przez pierwszy miesiąc, a w miarę możliwości jeszcze przez kolejne dwa. Pełny efekt abdominoplastyki, czyli zakończenie procesów gojenia, przebudowy blizny uzyskuje się po okresie około roku od operacji.

Operacja plastyczna brzucha – efekty

Abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha daje zazwyczaj dobre i trwałe efekty, pod warunkiem zachowania stabilnej przedoperacyjnej wagi ciała. Pomimo rozległości cięcia operacyjnego, blizny w większości przypadków są satysfakcjonujące, ale dopiero po okresie pełnej przebudowy, co może trwać nawet do roku czasu, a dodatkowo dające się schować w bieliźnie. Poza pierwszym okresem pooperacyjnym, w którym wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej, w okresie późniejszym nie ma żadnych ograniczeń.

Sprawdź cenę zabiegu

Zobacz także:

Pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej – czytaj więcej
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – czytaj więcej
Zabiegi kosmetyczne – czytaj więcej
Poznaj nasze promocje – czytaj więcej