Plastyka brzucha Warszawa

plastyka brzucha warszawaPlastyka brzucha, czyli abdominoplastyka jest rozległym zabiegiem mającym na celu poprawę wyglądu brzucha, usunięcie nadmiaru skóry i tkanki podskórnej, wygładzenie skóry i poprawę konturu brzucha i talii. Jest nie tylko operacją estetyczną, ale również poprzez poprawę napięcia mięśniowego powłok wpływa na lepszą funkcję i ogólnie polepsza komfort życia.

Kiedy warto wykonać plastykę brzucha?

Nie jest to i nie powinna być traktowana jako procedura redukująca wagę ciała. Stąd idealnymi kandydatami są albo panie po przebytych ciążach, u których doszło do wiotkości powłok, zarówno warstwy mięśniowo powięziowej, jak i skóry, czemu często towarzyszą rozstępy skóry, a brzuch traci płaski kształt.

Kto powinien poddać się zabiegowi plastyki brzucha?

Odpowiednim adresatem są także osoby po intensywnym odchudzaniu, pod warunkiem, że osiągnęły już wagę docelową i waga ta jest zbliżona do szeroko pojętej normy i nie podlega znacznym wahaniom. Nie jest wskazane przeprowadzanie tej operacji bezpośrednio po zakończonym intensywnym odchudzaniu, ani też jako wstęp do odchudzania. W wielu przypadkach plastykę brzucha łączy się w pierwszym etapie z odsysaniem tkanki tłuszczowej, czyli liposukcją. Umożliwia to wyrzeźbienie ładnej sylwetki, przy jednoczesnym mniejszym zakresie preparowania tkanek. Tak właśnie coraz częściej postępujemy w Klinice Promedion.

Plastyka brzucha Warszawa – dlaczego jest wykonywana?

Wraz z wiekiem dochodzi do rozwoju wiotkości tkanek, zarówno skóry jak i warstw głębszych, mięśni i powięzi. Sprzyja temu ciąża, szczególnie wielokrotna, zmieniając kształt brzucha. Jedną z chorób cywilizacyjnych jest otyłość, która prowadzi do powstania znacznego nadmiaru skóry i tkanki podskórnej. Nawet skuteczna redukcja wagi, nie jest w stanie poradzić sobie ze zwisającą skórą, która stanowi problem zarówno estetyczny, utrudniając dobranie ubrania jak i zachowanie higieny, gdyż w załamaniach i fałdach powstają odparzenia skóry. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem i pomocą jest operacja plastyki brzucha.

Plastyka brzucha Warszawa – wideo

Kto jest odpowiednim kandydatem do plastyki brzucha?

Należy rozważyć zabieg plastyki brzucha jeżeli:

 • mięśnie brzucha są osłabione
 • skóra na brzuchu jest obwisła
 • problem pojawił się po ciąży lub po utracie dużej wagi
 • twoja skóra się starzeje
 • twoja waga jest stabilna

Zalety plastyki brzucha

 • możliwość wymodelowania ładniejszego brzucha
 • usunięcie nadmiaru skóry
 • wygładzenie skóry
 • usunięcie lub zmniejszenie ilości rozstępów
 • poprawa napięcia powłok brzusznych
 • poprawa zarysu talii
 • umożliwienie noszenia bardziej dopasowanej bielizny i ubrań i tym samym poprawa samopoczucia i pewności siebie

Jak przygotować się do zabiegu?

Należy być w ogólnie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Nie odchudzać się intensywnie w okresie bezpośrednio poprzedzającym operację, gdyż intensywne odchudzanie, zwłaszcza różnego rodzaju diety eliminacyjne mogą prowadzić do powstania deficytów witamin i mikroelementów, a te odgrywają istotną rolę w procesie gojenia. Dobrze aby waga była stabilna w okresie minimum trzech miesięcy.

Palenie a operacja

Należy rzucić palenie w okresie przynajmniej trzech miesięcy przed zabiegiem, gdyż nikotynizm w znacznym stopniu upośledza mikrokrążenie. U osób palących ryzyko powikłań gojenia i ukrwienia jest zdecydowanie większe. Nie należy używać popularnych preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych, preparatów aspiryny w okresie minimum tygodnia, dwóch przed planowanym zabiegiem, gdyż leki te upośledzają krzepnięcie.

Przebieg operacji plastycznej brzucha

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg poprzedza wykonanie badań dodatkowych i badania te muszą być w zakresie normy. Osoby leczące się przewlekle z powodu chorób dodatkowych, jak np. nadciśnienie powinny być dobrze leczone (ciśnienie zredukowane), powinny stale przyjmować leki. W niektórych przypadkach może istnieć konieczność uzyskania dodatkowych konsultacji (kardiologicznej, endokrynologicznej itd.), celem lepszego przygotowania  się do operacji. W związku ze wskazanym w okresie pooperacyjnym ograniczeniem aktywności fizycznej i pracy fizycznej istotne jest by odpowiednio przygotować pracodawcę, współpracowników i zapewnić sobie pomoc rodziny, co jest szczególnie istotne przy posiadaniu małych dzieci.

Jak przebiega zabieg plastyki brzucha?

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Przed rozpoczęciem znieczulenia pacjent otrzymuje dożylną dawkę profilaktyczną szerokospektrumowego antybiotyku. Operacja trwa zwykle około plus, minus czterech godzin, zależnie od warunków anatomicznych i stanu tkanek pacjenta. Łączenie abdominoplastyki z liposukcją, czyli odsysaniem tkanki tłuszczowej powłok brzucha wydłuża pierwszą wstępną fazę operacji, ale poprzez ograniczenie strefy preparowania , skraca późniejszy czas. Sumarycznie czas operacji jest podobny lub tylko nieznacznie wydłużony.

Przebieg zabiegu

Cięcie skóry znajduje się poprzecznie nad spojeniem łonowym i zdąża obustronnie w kierunku kolców biodrowych. Preparuje się płat skórno podskórny aż pod łuki żebrowe i do wysokości wyrostka mieczykowatego, po drodze odcinając kolumnę pępka. W przypadku stwierdzenia rozstępu mięśni prostych, co prawie zawsze ma miejsce, zaopatruje się go podwójną warstwą szwów. Poprawia to napięcie warstwy mięśniowo powięziowej powłok brzucha i powoduje wyszczuplenie talii. W dalszej fazie operacji odtwarza się pępek, zakłada szwy mocujące płat skórno podskórny do powięzi, odcina nadmiar skóry i tkanki podskórnej, zszywając ranę. Po zabiegu pozostawione są dreny, zwykle dwa. Lekarz wykonuje opatrunek i zakłada specjalne pooperacyjne ubranko. W okresie pooperacyjnym trwa antybiotykoterapia i stosuje się profilaktykę przeciwzakrzepową.

Plastyka brzucha Warszawa – rekonwalescencja

Wczesny okres pooperacyjny jest podobny do stanu po innych zabiegach w znieczuleniu ogólnym. Niektóre panie porównują to do odczuć po zabiegu cięcia cesarskiego. Bezpośrednio z sali operacyjnej, pacjenci trafiają do sali nadzoru pooperacyjnego, a następnie po czasie ustalonym przez anestezjologa do własnego pokoju, cały czas pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Następnego dnia po operacji uruchamia się pacjenta, – wstaje z łóżka i spaceruj. Cały czas pod kontrolą i z pomocą personelu medycznego. Okres pobytu w Klinice Promedion po abdominoplastyce jest indywidualnie ustalany, najczęściej nie przekraczając trzech dni.

Rekonwalescencja w domu

Wychodząc z Kliniki pacjenci otrzymują wydrukowaną kartę informacyjną z zaleceniami, numerami telefonów Kliniki i operatora, receptami i datami kolejnych wizyt kontrolnych. Należy ograniczyć aktywność i i wysiłek fizyczny (ale nie leżenie w łóżku) w okresie miesiąca. Bezwzględnie należy nosić ubranko pooperacyjne non stop przez pierwszy miesiąc, a w miarę możliwości jeszcze przez kolejne dwa. Pełny efekt abdominoplastyki, czyli zakończenie procesów gojenia, przebudowy blizny uzyskuje się po okresie około roku od operacji.

Efekty operacji

Abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha daje zazwyczaj dobre i trwałe efekty, pod warunkiem zachowania stabilnej przedoperacyjnej wagi ciała. Pomimo rozległości cięcia operacyjnego, blizny w większości przypadków są satysfakcjonujące, ale dopiero po okresie pełnej przebudowy, co może trwać nawet do roku czasu, a dodatkowo dające się schować w bieliźnie. Poza pierwszym okresem pooperacyjnym, w którym wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej, w okresie późniejszym nie ma żadnych ograniczeń.

Sprawdź cenę zabiegu

Zobacz także:

Pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej – czytaj więcej
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – czytaj więcej
Zabiegi kosmetyczne – czytaj więcej
Poznaj nasze promocje – czytaj więcej
Chirurgia plastyczna Warszawa – czytaj więcej Outsourcing IT Warszawa Obsługa informatyczna Warszawa