Metoda FUT

Metoda FUT  (Follicular Unit Transplantation) – znana jest również jako metoda STRIP. Jest główną metodą w chirurgii odtwórczej włosów. To metoda polecana szczególnie pacjentom, którzy marzą o gęstych włosach i jednocześnie tolerują obecność blizny w formie linii, która pozostaje jednak mało widoczna przy zastosowaniu odpowiednich metod zabiegowych.

Główną zaletą tej metody jest krótszy czas trwania zabiegu oraz pozyskanie dużej liczby unitów włosów podczas jednego zabiegu. Metoda FUT adresowana jest w szczególności do osób posiadających dłuższe włosy. Dzięki specjalnemu szyciu blizna po zabiegu jest mało widoczna, a zapuszczenie włosów pozwala ją całkowicie zakryć.

Przeszczep włosów metoda FUT – przebieg zabiegu

Podobnie jak w przypadku metody FUE zabieg metodą FUT wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent otrzymuje je w pozycji siedzącej. W celu przeprowadzenia transplantacji włosy w miejscu pobieranego paska skóry są golone – obszar ten ma szerokość ok. 15 cm i długość do ok. 30 cm – zależy ona od ilości pobieranych jednostek włosa. Miejsce pobrania skóry jest szyte specjalną techniką – tzw. trichophytoic closure, która sprawia, że blizna z daleka jest kompletnie niezauważalna. Pacjent po zabiegu musi unikać nadmiernego wysiłku przez okres 4 tygodni, by uniknąć napinania rany. Pobrane jednostki włosów zostają następnie przygotowane do przeszczepienia pod stereoskopowym mikroskopem – do transplantacji trafiają jedynie najlepsze, najzdrowsze włosy. Podczas przygotowywania otworków do transplantacji pacjent może wygodnie siedzieć i poświęcić ten czas na relaks. Po wykonaniu otworków przygotowane transplanty zostają wprowadzone w miejsce wcześniej przygotowanej linii. Po wykonaniu zabiegu lekarz zakłada niewielki opatrunek w miejsce pobranego paska skóry, z kolei miejsce z przeszczepionymi włosami smaruje się specjalnymi maściami i płynem dezynfekcyjnym. Tak przygotowany pacjent może spokojnie wrócić do domu.

Efekty przeszczepu włosów metodą FUT

Masz pytania, wątpliwości? Umów się na konsultacje ze specjalistą – dr. Łukasz Tatara.

Umów konsultację