Przeszczep włosów u kobiet
Przeszczep włosów u kobiet jest procedurą znacznie rzadziej podejmowaną, niż w przypadku mężczyzn. Wynika to z faktu, iż u kobiet o wiele rzadziej można spotkać się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Za taki stan rzeczy u kobiet odpowiada w głównej mierze poziom hormonów – estrogenu oraz niedobór witamin i minerałów. Jeśli poziom estrogenu jest zbyt mały, mamy do czynienia ze znacznym osłabieniem oraz wypadaniem włosów. Niejednokrotnie przyczyną problemów z włosami są również zabiegi fryzjerskie oraz obciążanie włosów nadmiernym ściąganiem czy skręcaniem.
Warto zauważyć, że w przypadku kobiet przerzedzenie włosów występuje najczęściej na skroniach, w okolicach czoła oraz szczytu głowy. Część pacjentek uskarża się także na zbyt wysoką linię brzegową czoła. Wszystkie ze wspomnianych problemów można zlikwidować za pomocą nowoczesnych metod leczenia lub zabiegu przeszczepu. Dzięki dostępnej ofercie różnych metod przeszczepu, każda z pacjentek borykająca się z problemem łysienia, może zyskać naturalną, bujną fryzurę i tym samym pozbyć się na dobre kompleksów z tym związanych.
Przeszczep włosów u kobiet – przyczyny problemu łysienia u kobiet
W celu doboru właściwej metody leczenia niezbędne jest określenie przyczyny wypadania włosów u danej pacjentki. Najczęściej, mamy do czynienia z tzw. łysieniem androgenowym, które występuje nawet u 60 proc. kobiet przed 60. rokiem życia. Pierwszym etapem diagnostyki łysienia androgenowego jest dokładny wywiad obejmujący dotychczasowe leczenie, występujące u pacjentki choroby dermatologiczne oraz inne schorzenia. Niezbędne są badania laboratoryjne, które określają poziom hormonów. Ocenie jakości włosów służy urządzenie Folliscope, które określa gęstość włosów na 1 cm2 oraz ilość włosów w konkretnych fazach wzrostu. Pozwala to lekarzowi na potwierdzenie, bądź wykluczenie potencjalnych nieprawidłowości w samej budowie włosa.
Pomimo zaawansowanych badań wciąż brakuje leku, który umożliwiłby w stu procentach wyleczenie łysienia androgennego. Najskuteczniejszym sposobem w zwalczaniu łysienia u kobiet wciąż pozostaje przeszczep włosów, który gwarantuje trwały i naturalny efekt. W Klinice Promedion zabieg transplantacji włosów u kobiet wykonujemy w oparciu o wszystkie metody – FUE, FUT oraz BHT.
Przeszczep włosów u kobiet – metody przeszczepu
W naszej Klinice Panie mogą skorzystać z następujących metod przeszczepu włosów:
Przeszczep włosów – metoda FUE
Metoda FUE (Follicular Unit Extraction), to nowoczesny zabieg polegający na niezwykle precyzyjnym pobraniu pojedynczych mieszków włosowych za pomocą specjalnego przyrządu i następnym przeszczepieniu ich w okolicę biorczą. Jedną z głównych zalet tej metody jest fakt, że podczas pobierania mieszków z okolicy dawczej pozostają jedynie mikroskopijne blizny, których nie będziemy w stanie zauważyć gołym okiem oraz to, że po zabiegu można pozwolić sobie na bardzo krótkie strzyżenie włosów. Metoda FUE jest doskonałym rozwiązaniem dla tego typu pacjentów, jak również dla osób, które przeszły już zabiegi na włosach i kolejne wycinanie skóry nie wchodzi w grę.
Co ciekawe, włosy można przeszczepiać nie tylko na skórę głowy, ale również w inne części ciała, np. w celu uzupełnienia zarostu. Podczas jednego zabiegu lekarz jest w stanie pobrać nawet do 3000 mieszków włosowych. Może również zostać poszerzona o mezoterapię osoczem bogatopłytkowym.
Transplantacja włosów metodą FUE jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.
Przeszczep włosów metoda FUE – przygotowanie do zabiegu
Po przebytej konsultacji lekarskiej i ewentualnym badaniu trychologicznym należy wykonać również morfologię krwi. Pacjent na okres minimum 3 tygodni powinien zaprzestać palenia papierosów i spożywania alkoholu. W dniu zabiegu bardzo ważne jest dokładne umycie głowy. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie nakładać na włosy żadnych odżywek, lakieru, żelu oraz innych kosmetyków. Jeżeli przygotowujemy się do zabiegu metodą FUE należy przygotować się na bardzo krótkie ostrzyżenie włosów w okolicy dawczej. Zabieg poprzedza dokładna analiza miejsca dawczego oraz określenie zakresu przeszczepu.
Przebieg zabiegu
Transplantacja włosów przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym przy użyciu roztworu znieczulającego, który ogranicza występowanie efektów ubocznych do minimum. Znieczulenie podawane jest w pozycji siedzącej, po upływie około pół godziny lekarz przystępuje do pobrania pojedynczych mieszków włosowych. Po ich pobraniu w miejscu dawczym zakładany jest opatrunek. Kolejnym krokiem jest znieczulenie miejsca do transplantacji – w tym czasie pacjent może swobodnie rozmawiać, czytać książki czy też oglądać telewizje w zależności od upodobań. Według wcześniej określonego zakresu transplantacji lekarz wytwarza otworki w skórze w celu wprowadzenia przeszczepianych włosów. Po transplantacji, miejsce przeszczepu smaruje się specjalną maścią. Pacjent po zabiegu wychodzi do domu bez żadnego opatrunku.
Przeszczep włosów – metoda FUT
Metoda FUT (Follicular Unit Transplantation) – znana jest również jako metoda STRIP. Jest główną metodą w chirurgii odtwórczej włosów. To metoda polecana szczególnie pacjentom, którzy marzą o gęstych włosach i jednocześnie tolerują obecność blizny w formie linii, która pozostaje jednak mało widoczna przy zastosowaniu odpowiednich metod zabiegowych.
Główną zaletą tej metody jest krótszy czas trwania zabiegu oraz pozyskanie dużej liczby unitów włosów podczas jednego zabiegu. Metoda FUT adresowana jest w szczególności do osób posiadających dłuższe włosy. Dzięki specjalnemu szyciu blizna po zabiegu jest mało widoczna, a zapuszczenie włosów pozwala ją całkowicie zakryć.
Przeszczep włosów metoda FUT – przebieg zabiegu
Podobnie jak w przypadku metody FUE zabieg metodą FUT wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent otrzymuje je w pozycji siedzącej. W celu przeprowadzenia transplantacji włosy w miejscu pobieranego paska skóry są golone – obszar ten ma szerokość ok. 15 cm i długość do ok. 30 cm – zależy ona od ilości pobieranych jednostek włosa. Miejsce pobrania skóry jest szyte specjalną techniką – tzw. trichophytoic closure, która sprawia, że blizna z daleka jest kompletnie niezauważalna. Pacjent po zabiegu musi unikać nadmiernego wysiłku przez okres 4 tygodni, by uniknąć napinania rany. Pobrane jednostki włosów zostają następnie przygotowane do przeszczepienia pod stereoskopowym mikroskopem – do transplantacji trafiają jedynie najlepsze, najzdrowsze włosy. Podczas przygotowywania otworków do transplantacji pacjent może wygodnie siedzieć i poświęcić ten czas na relaks – oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy czytanie gazet. Po wykonaniu otworków przygotowane transplanty zostają wprowadzone w miejsce wcześniej przygotowanej linii. Po wykonaniu zabiegu lekarz zakłada niewielki opatrunek w miejsce pobranego paska skóry, z kolei miejsce z przeszczepionymi włosami smaruje się specjalnymi maściami i płynem dezynfekcyjnym. Tak przygotowany pacjent może spokojnie wrócić do domu.
Przeszczep włosów – metoda BHT
Metoda BHT (Body Hair Transplant) – jest najnowszą metodą transplantacji włosów, która wykorzystuje włosy z innych partii ciała, niż głowa. Do miejsc najczęściej wykorzystywanych do tego procesu zalicza się brodę, klatkę piersiową oraz pachy. Metodę tę poleca się pacjentom, którzy posiadają niewystarczającą ilość transplantów do przeszczepu na głowie.
Metoda BHT – przebieg zabiegu
Zabieg, wzorem pozostałych metod, wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Włosy do przeszczepu muszą mieć długość 2-3 mm. Lekarz pobiera je za pomocą specjalnych igieł transplantacyjnych, które umożliwiają pobranie unitów, czyli włosów w sposób jak najmniej inwazyjny dla pacjenta. Oznacza to, że skóra w miejscu pobrania zostaje uszkodzona w stopniu minimalnym, co z kolei sprawia, że blizny są praktycznie niewidoczne. Następnie w zaznaczonym wcześniej miejscu transplantacji włosów wykonywane są specjalne otworki dla poszczególnych włosów. Podczas ich wprowadzania pacjent może wygodni leżeć. Po wykonanym zabiegu i założeniu opatrunków pacjent może wrócić do domu.
Transplantacja włosów – ważne informacje
Transplantacja włosów – ważne informacje, to zbiór najistotniejszych wiadomości na temat procedury przeszczepu włosów. Tu dowiedzą się Państwo jak wygląda cała procedura, czego możecie spodziewać się w trakcie zabiegu, jak długo trwa rekonwalescencja itp.
Przed zabiegiem
Pacjent przed zabiegiem przeszczepu włosów na 7-10 dni przed zabiegiem musi wykonać następujące badania: morfologia, układ krzepnięcia krwi, poziom cukru we krwi, badanie ogólne moczu, HBS, HCV. UWAGA! Wyniki badań laboratoryjnych zabieramy ze sobą do kliniki.
W dniu zabiegu
Należy umyć głowę, nie nakładając na nie żadnych kosmetyków – olejków, odżywek, żeli. Rano w dniu zabiegu należy zjeść lekkostrawne śniadanie. W przypadku przyjmowania leków na nadciśnienie tętnicze, choroby serca czy cukrzycę należy zażyć je jak co dzień. Zalecane jest również lekkostrawne śniadanie.
Po zabiegu
Zalecenia pielęgnacyjne po zabiegu transplantacji włosów – do pobrania:
Masz pytania, wątpliwości? Umów się na konsultację w gabinecie ze specjalistą +48 22 292 14 25
lub
umów się na bezpłatną konsultację wysyłając zdjęcie łysiejącego obszaru na adres email: wlosy@
lub
wysyłając zdjęcia na numer telefonu 571 571 567.
Zobacz także:
Polub nasz fanpage – czytaj więcej
Chirurgia plastyczna Warszawa – czytaj więcej
Medycyna estetyczna Warszawa – czytaj więcej