Zespół cieśni nadgarstka jest najczęstszą neuropatią uciskową kończyny górnej, a także w ogóle najczęstszą neuropatią występującą u człowieka. Jest spowodowany uciskiem nerwu pośrodkowego przechodzącego przez ograniczoną przestrzeń anatomiczną jaką jest kanał nadgarstka. W naszej Klinice diagnostykę oraz leczenie operacyjne tego schorzenia przeprowadza dr Marcin Nowak – specjalista chirurgii plastycznej oraz chirurgii ogólnej.
Dr Marcin Nowak – zobacz opis specjalisty – kliknij tutaj
Cieśń nadgarstka przyczyny schorzenia
Przyczyn i teorii powstania tego schorzenia jest wiele, ale szczególnie podkreśla się narażenie kobiet (czynniki hormonalne, ciąża), wpływ pracy przy komputerze, kiedyś z maszyną do pisania i wykorzystywanie kończyn do prac fizycznych oraz przebyty w przeszłości uraz nadgarstka lub przedramienia. Jeszcze niedawno uważano, że najbardziej narażone są osoby pomiędzy czwartą, a szóstą dekadą życia, jednakże obecnie obserwuje się coraz częstsze występowanie tej choroby u osób młodszych. Zdarzają się (sporadycznie) i wśród nastolatków.
Cieśń nadgarstka objawy
Spektrum objawów, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza może być różnorakie, ale najczęściej dominują zaburzenia czucia, drętwienia, bóle w zakresie unerwienia nerwu pośrodkowego, czyli od kciuka do połowy czwartego palca, ale dolegliwości mogą też dotyczyć całej ręki. Bardzo charakterystyczne i uciążliwe są bóle i drętwienia nocne, budzące pacjenta i uniemożliwiające prawidłowy wypoczynek senny. Zdarza się wypadanie przedmiotów z ręki i pogorszenie sprawności ręki.
Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka
Złoty standard w diagnostyce to współistnienie dość charakterystycznych dolegliwości, zgłaszanych przez pacjenta, badanie ręki przez specjalistę, który oglądając i badając rękę (wykonując szereg testów) jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić chorobę i ocenić stopień jej nasilenia. Niezbędne jest także badanie dodatkowe, którym jest badanie EMG. Również inne badania, takie jak USG, czy nawet MRI, szczególnie w sytuacjach wątpliwych mogą być zasadne i przydatne.
Zespół cieśni nadgarstka leczenie
W każdym przypadku stwierdzenia zespołu kanału nadgarstka wskazane jest podjęcie leczenia, gdyż bez tego uszkodzenie nerwu może postępować, prowadząc do nieodwracalnego pogorszenia sprawności ręki. Przebieg choroby jest różny w czasie i nie da się przewidzieć, czy uszkodzenie nerwu będzie przebiegać bardzo dynamicznie, czy też nie. Zdarzają się okresy remisji, czy też poprawy.
Cieśń nadgarstka operacja
W zależności od nasilenia dolegliwości i zaawansowania choroby można stosować różne metody leczenia. Najpopularniejsze to rehabilitacja, szczególnie skuteczna w początkowych fazach choroby czy leczenie operacyjne skuteczne w każdej fazie pod warunkiem, że wykonywane przez lekarza mającego doświadczenie i technikę operacyjną potrzebne tego typu leczeniu. Są różne sposoby leczenia chirurgicznego, najczęściej dzielone na dwie grupy: metody tzw. na otwarto, czyli z zastosowaniem dłuższych cięć, gdzie cała operacja wykonywana jest pod bezpośrednią kontrolą wzrokową i metody z użyciem różnego rodzaju instrumentów optycznych (wzierników, endoskopów). Umożliwia to uwolnienie nerwu z wykorzystaniem mniejszego cięcia, gdzie wizualizację operacji zapewniają w/w instrumenty optyczne.
Cieśń nadgarstka po operacji
Wyniki odległe obu metod są tak samo dobre, z zastrzeżeniem, że wykonuje to osoba doświadczona. W tak zwanym wczesnym okresie pooperacyjnym (do pół roku od operacji), czyli w okresie formowania i przebudowywania się blizny, zdecydowanie mniejsze dolegliwości miejscowe odczuwają pacjenci operowani metodami z mniejszymi cięciami z użyciem instrumentów optycznych. Czasem (niezwykle rzadko) może zaistnieć konieczność śródoperacyjnej konwersji z metody z małego cięcia na metodę z dłuższym cięciem na otwarto. Wywołane jest to najczęściej stwierdzeniem jakichś nieprawidłowości anatomicznych powodujących, że operacja na otwarto będzie po prostu bezpieczniejsza. Z tego względu wybierając lekarza, który ma przeprowadzić taką operację zorientować się, czy jest to osoba biegła w obu sposobach operacji.
Zespół cieśni nadgarstka efekty leczenia operacyjnego
Generalnie leczenie operacyjne zespołu kanału nadgarstka metodami operacyjnymi wykonywane przez doświadczonego chirurga jest bezpieczną i skuteczną metodą. O wszelkich odstępstwach, zagrożeniach postępowaniu pooperacyjnym powinien pacjent zostać poinformowany podczas dokładnej konsultacji przedoperacyjnej.To na co warto zwrócić uwagę, to praktycznie całkowite ustąpienie dolegliwości bólowych i bólów nocnych już w pierwszej dobie pooperacyjnej. Dopuszczalne są jedynie niewielkie i występujące jedynie u części pacjentów dolegliwości bólowe w miejscu cięcia operacyjnego, doskonale reagujące na zwykłe podstawowe leki przeciwbólowe. Natomiast poprawa funkcji ręki, poprawa czucia, ustępowanie drętwień, poprawa siły i sprawności ręki postępuje powoli na przestrzeni kilku miesięcy. Nawet do roku i u pacjentów z zaawansowaną chorobą i tym samym dużym zniszczeniem nerwu przed operacją, może nie dojść do pełnego powrotu funkcji nerwu.
Zobacz także:Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej – czytaj więcej
Korekta nosa – czytaj więcej
Powiększanie biustu – czytaj więcej
Cennik chirurgii plastycznej- czytaj więcej
Polub na na Facebooku