Botoks

botoks warszawaBotoks, czyli zabieg  z wykorzystaniem toksyny botulinowej, potocznie zwanej botoxem, mają bardzo długą historię w medycynie estetycznej. Jest również jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów w medycynie estetycznej. Zabieg użyciem toksyny botulinowej jest coraz częściej wybierany przez pacjentów, wypierając sklepowe kremy czy inne substancje „wygładzające” zmarszczki. Po botoks sięgąją zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie tylko w celu wygładzania zmarszczek. Stosowany jest również w leczeniu nadpotliwości czy uporczywej migreny. Botoks, czyli toksyna botulinowa działa przez zmniejszenie napięcia w mięśniach odpowiedzialnych za tworzenie się zmarszczek mimicznych (kurze łapki, zmarszczki poziome i pionowe na czole, wokół ust) co daje efekt wygładzenia zmarszczek już istniejących i zapobiega powstawaniu nowych. Pełne działanie botuliny rozwija się w ciągu kilku dni od zabiegu nawet do  2 tygodni (zwykle 7 dni).

Botoks jest bezpiecznym i bardzo dobrze przebadanym preparatem, działającym jedynie w miejscu podania. Botoks wstrzyknięty miejscowo hamuję pracę mięśnia, co doprowadza do wygładzenia tzw. zmarszczek mimicznych (pojawiających się w czasie ruchu mięśnia). Po upływie 6-8 miesięcy zablokowane włókna nerwowe regenerują się i mięsień odzyskuje swoją zdolność do ponownego skurczu. Po wstrzyknięciu botoksu masa mięśnia ulega również zmniejszeniu, co można wykorzystać między innymi w celu poprawy owalu twarzy.
Zabieg wstrzyknięcia botoksu wykonuje się zazwyczaj bez znieczulenia. W trakcie zabiegu może być odczuwalne delikatne pieczenie oraz rozpieranie. Bezpośrednio po zabiegu nie należy pochylać głowy (dotyczy niwelowania zmarszczek mimicznych twarzy). W dniu iniekcji nie należy korzystać z sauny, uprawiać sportu oraz rozgrzewać miejsca poddanego zabiegowi.

Botoks Warszawa – kiedy warto poddać się zabiegowi:

 • redukcja zmarszczek poziomych czoła, tzw. „lwiej zmarszczki” (zmarszczki pomiędzy brwiami)
 • redukcja „kurzych łapek”(zmarszczek wokół oczu)
 • zmniejszenie mięśni żwaczy (bruksizm)
 • redukcja brody „brukowanej”
 • korekta opadających kącików ust
 • korekta nosa haczykowatego
 • likwidacja zmarszczek szyi
 • leczeniu nadpotliwości stóp, pach i dłoni
 • leczenie migrenowych bólów głowy

Przeciwwskazania do botoksu

 • okres ciąży i karmienia piersią
 • zaburzenia w przekaźnictwie nerwowo-mięśniowym (miastemia gravis, miopatie)
 • stwardnienie zanikowe boczne
 • aktualna terapia lekami z grupy aminoglikozydów

Czas zabiegu: do 15 minut.

Zabieg nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Demakijaż i dezynfekcję przeprowadza lekarz w gabinecie. Wykonuje iniekcje w określonych miejscach na skórze, strzykawkami typu „insulinówki”. Bezpośrednio po zabiegu nie należy się przez kilka godzin kłaść jak również przez kilka dni wykonywać jakichkolwiek zabiegów na twarzy i ani masaży. Efekt pojedynczego zabiegu utrzymuje się średnio od 4 do 8 miesięcy. Pierwsze efekty zabiegu obserwujemy po 3-4 dniach, natomiast maksymalny efekt botoksu widoczny jest po 2 tygodniach od podania. W przypadku zmarszczek mimicznych zabieg powinno się powtarzać co 6-8 miesięcy. Należy pamiętać, że botoks nie służy do wypełniania zmarszczek, dlatego też niekiedy konieczne jest dodatkowe ich wypełnienie kwasem hialuronowym (szczególnie w przypadku bardzo głębokiej „lwiej zmarszczki”).

Cena zabiegu – zmarszczki: od 300 zł
Cena zabiegu – nadpotliwość: 1500zł
Okres rekonwalescencji: kilka godzin
Czas zabiegu: do 30 minut

Zobacz także:

Pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej – czytaj więcej
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – czytaj więcej
Zabiegi kosmetyczne – czytaj więcej
Poznaj nasze promocje – czytaj więcej

Plastyka powiek
Korekta uszu
Powiększanie biustu
Liposukcja
Doktor Marcin Nowak

Dołącz do dyskusji
Jeden komentarz

Dodaj komentarz